Парасолька
ВІЛЬШАНСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ БУДИНОК-ІНТЕРНАТ

Говорячи «Вільшани» ми розуміємо під цим словом не населений пункт, а Вільшанський дитячий будинок-інтернат. З 1950 року він призначений для дітей, підлітків та молоді віком від 4 до 25 років з важкою формою психо-моторних вад.

Ще донедавна це був заклад закритого типу, він розташовувався в ізольованому місці, а його характер не передбачав контактів з іншими партнерськими організаціями. Все це робило життя та проблеми підопічних їх власними, закривало їх від широкої громади: від людей які могли і хотіли підтримати дітей, покращити рівень їх життя, дозволити відчути себе частиною суспільства.

З 1994 року Комітет Медичної Допомоги (Франція) спільно з українськими представниками розпочав у Вільшанському дитячому будинку-інтернаті діяльність, спрямовану на покращення умов перебування в ньому дітей.

До 2000 року тут були створені нові санітарні приміщення, проведена гаряча вода, виконані ремонтні роботи. У ці ж роки змінилося ставлення персоналу до дітей. Це дало змогу передбачити новий етап програми і удосконалити виховний процес.

У Вільшанському дитбудинку Комітет Медичної Допомоги та Комітет Медичної Допомоги в Закарпатті створили низку нових відділень: трудової терапії, медико-виховне, підготовчо-соціальне відділення.

Завдяки міжнародній співпраці, підтримці Закарпатського обласного управління соціального захисту населення, а також дирекції Вільшанського дитбудинку цей заклад нарешті став відкритим.

Вперше було налагоджено довгострокові зв'язки з іншими українськими, у тому числі й освітніми закладами. Серед них Мукачівський гуманітарний коледж та Ужгородський національний університет.

Зняття статусу закритої установи стало одним з найважливіших здобутків. Воно дозволило досягти ще більш амбіційної мети – встановити діалог між дітьми та персоналом.

Підтримка Вільшанського дитячого будинку-інтернату.


Ще в кінці 90-их, коли впала залізна завіса і Україною стали цікавитись різні міжнародні організації, на Закарпатті свою діяльність розпочали французькі спеціалісти із організації «Комітет медичної допомоги» (Comite d'Aide Medical). Вони прийшли у Вільшанський дитячий будинок-інтернат для надання підтримки: фахової, фінансової та медичної. Згодом цей інтернат один із перших в Україні із закритої установи перетворився у відкриту, а на його воротах з’явився напис «Ласкаво просимо до наших дітей».

Протягом 10 років спочатку французькі спеціалісти у співпраці із закарпатськими спеціалістами, а згодом наша організація реалізували ряд проектів в Інтернаті, головним результатом яких став проект «Парасолька» - створення повноцінного житла для «випускників» Вільшанського дитячого будинку-інтернату.

На даний час Комітет знову активно працює у Вільшанах. Завдяки тісній співпраці із директором закладу Богданом Кикиною та налагодженій роботі із Департаментом соціального захисту населення в Закарпатській області, ми працюємо в напрямку оновлення структури персоналу, підвищення кваліфікаційного рівня персоналу та проведення ремонтних робіт.

Під-проекти:


 1. Майстер-класи для педагогічного персоналу
  • Практичний майстер-клас роботи з дітьми віком від 8 -15 років від Генні Ґраф
   Тема: Шкільний розвиток дітей із психічними вадами

  • Практичний майстер-клас із ткацтва. Керівник Барбара Швайнгрубер

 2. Робота із персоналом по догляду.

  В силу своїх фізичних, розумових та психічних можливостей тільки певна кількість дітей може відвідувати заняття у так званій школі інтернату та працювати в майстернях. Інша частина підопічних, а тут йдеться в першу чергу про тих, кому вже виповнилось 18 років, майже весь свій час, не зайнятий сном і прийомом їжі проводить у кімнатах денного перебування та / або на дитячих майданчиках. Через надзвичайно малу кількість персоналу, закріпленого за групами – а це одна людина на 15-20 підопічних - можливості запропонувати їм якісь заняття у вільний час практично нема.

  Комітет разом із директором, запросили до роботи над вирішенням цієї проблеми фахівців із Швейцарії. На основі їх досвіду були розроблені певні пропозиції для налагодження роботи із підопічними у кімнатах денного перебування.

  Етапи реалізації:
  - Проведення ремонтних робіт та перепланування і облаштування трьох кімнат денного перебування 5, 6 та 7 палат.
  - Створення концепції для роботи персоналу по догляду
  - Звернення до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА про виділення додаткових штатних одиниць

  На волонтерських засадах було залучено двох додаткових працівниць. Метою їх роботи буде саме супровід незалучених до школи та майстерень підопічних, спонукання їх до виконання певної діяльності та контакту із персоналом.

  Крім того з липня місяця 2016 на волонтерських засадах у закладі почав роботу молодий вчитель з фізкультури. Комітет супроводжує роботу нових зацікавлених працівників-волонтерів. Ми дуже сподіваємось, що у департаменті знайдуть можливість залишити працювати цих додаткових працівників на постійні основі.

 3. Проведення ремонтних робіт
  - відремонтовано дах на приміщенні школи, добудовано терасу та зроблено водовідвід
  - відремонтовано 6 класних кімнат
  - відремонтовано 3 приміщення денного перебування у другому корпусі
  - відремонтовано актовий зал, який став багатофункціональним приміщенням: спортивним залом, концертним залом, поруч відремонтовано ще одне приміщення для майбутньої майстерні та санвузли. Підготовлено кімнату для проведення релаксації.

© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2019. Всі права застережено.