Важливі тези публічної дискусії у Швейцарії «Відбудова України: громадянське суспільство як рушійна сила»

Важливі тези публічної дискусії у Швейцарії «Відбудова України: громадянське суспільство як рушійна сила»

03/07/2025

У червні у м. Берн (Швейцарія) відбулася публічна зустріч «Відбудова України: громадянське суспільство як рушійна сила», яка зібрала у федеральному центрі активних членів швейцарського та українського громадянських суспільств, представників ЗМІ й усіх, хто цікавиться Україною у цей складний для країни час.

В імпровізованій президії відкриті до дискусії і обговорень з присутніми спілкувалися представники швейцарської організації «Salvation Army Switzerland», Благодійної організації «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», ГО «Закарпатська асоціація місцевого розвитку», Європейського громадського форуму, Європейського кооперативу «Longo maї», своє відео-звернення до присутніх надіслала українська правозахисниця, голова організації «Центр громадянських свобод», нагороджена Нобелівською премією миру, Олександра Матвійчук.

Питання, які цікавили гостей заходу, стосувалися досвіду роботи вітчизняних неурядових організацій з міжнародною допомогою, у тому числі зі швейцарськими партнерами, бачення ролі громадянського суспільства Швейцарії у відновленні України тощо.

«Комітет медичної допомоги в Закарпатті має тривалий досвід роботи з міжнародною допомогою, яка включає фінансування соціально затребуваних проєктів, надання матеріально-технічної допомоги, консультування, втілення довгострокових та короткострокових рішень, проведення краудфандингових кампаній тощо. Така допомога дозволяє залучати додаткове фінансування на усунення наслідків війни, передусім щодо допомоги постраждалому цивільному населенню та відновлення інфраструктури. Громадянське суспільство Швейцарії має триваліший досвід кооперації та взаємодії з державними структурами, ніж українське, і цей досвід цінний для поширення в Україні, зокрема щодо інституційної підтримки демократії і громадської участі, гуманітарної та соціальної складової діяльності неурядових організацій, участі швейцарських інституцій у проєктах зі сталого будівництва, чистої енергії та екологічного моніторингу, розвитку сільських громад. Не менш важливим є лобіювання підтримки України у швейцарському парламенті та серед бізнес-кіл, протидія проросійській дезінформації і пропаганді…», – зазначила у контексті обговорення директорка БО «БФ «КМДЗ» Наталія Кабацій.

Вона також додала, що внесок громадянського суспільства Швейцарії – це не лише фінансова допомога, а передусім обмін цінностями, зміцнення людського капіталу та розбудова мереж солідарності, які здатні підтримати Україну в довгостроковій перспективі.

Приємно було бачити в залі давніх партнерів Комітету медичної допомоги в Закарпатті – членів Асоціації «Парасолька» та Асоціації «Мережа Швейцарія – Закарпаття / Україна» (NeSTU). Це громадські інституції, які тривалий час допомагають Комітету реалізовувати соціальні проєкти в Україні, особливо актуальні в умовах війни, коли щоденні потреби постраждалого цивільного населення вимагають оперативної реакції. Також долучився до обговорення мер швейцарського міста Бремгартен Андреас Шваб, з яким у квітні Комітет почав конструктивний діалог про майбутню співпрацю.

З огляду на обставини гібридної війни з її інформаційними атаками, засиллям ворожої пропаганди, поширенням фейків публічні обговорення поточної ситуації в Україні – це інструмент, який допомагає світовій спільноті, передусім глобальному громадянському суспільству, отримувати чесні і вчасні відповіді, об’єднувати небайдужі спільноти, актуалізувати цінності свободи і справедливості. Представниці Комітету медичної допомоги в Закарпатті неодноразово брали участь у таких відкритих дискусіях – до зустрічі у Берні була розмова про стан справ в Україні у швейцарському Ольтені, обміни думками продовжаться й у грудні 2025 року.


© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2025. Всі права застережено.