Минув ще один рік роботи Комітету медичної допомоги в Закарпатті в умовах повномасштабної війни. Ми були спільними із партнерами у реалізації гуманітарних проєктів, завдяки чому напрямків активностей побільшало, а географія охоплення цільових груп розширилася. Це був рік будівництва, витіюватої логістики, непересічних запитів і тисяч слів у листуванні з військовими і волонтерами з усієї країни, які доповнювали нашу картину реальності.
Зрадимо усталеним традиціям і «солодке» подамо першим. Це ми про нестандартні запити, які вдалося закрити протягом року. Так, минулої зими для адресної доставки гуманітарних вантажів в умовах зимової негоди Комітет придбав снігоходи та причепи до них. Спочатку техніку до Ужгорода транспортував наш волонтер Сашко Шершун, а далі, на Сумщину, логістику забезпечив Андрій Любка зі своїми водіями.
Ще один неординарний запит – компактний пожежний автомобіль підвищеної прохідності. Він був потрібен для локалізації і гасіння пожеж в умовах лісосмуг, лісів, де великий спецтранспорт не підходив, а подовжені пожежні рукави горіли і плавилися, так і не досягнувши цілі. Задача була не з легких і не з дешевих, але наполегливість нашого французького друга Жака Дюплесі результувалася передачею необхідного авто нашим Захисникам у листопаді 2024 року.
А ще були кілька десятків велосипедів, які приїхали в Ужгород зі Швейцарії від Асоціації «Мережа «Швейцарія – Закарпаття / Україна» (NeSTU). Їх ми передали на потреби соціальних та медичних закладів, шелтерів, волонтерських спільнот, а у відповідь отримали не лише подяки, але й схвальні відгуки про зручні транспортні засоби.
Ну, і раді, що протягом минулого року – у лютому і червні – вдалося передати ще 2 укомплектовані усім необхідним польові шпиталя на потреби наших військових.
Тепер до справ поточних!
Передусім ми продовжили проєкт «Покращення захисту дітей у надзвичайних ситуаціях в Україні шляхом надання безпечних притулків, забезпечення продуктами харчування та непродовольчими товарами, а також психосоціальної підтримки», який Комітет медичної допомоги в Закарпатті реалізує за підтримки «terre des hommes Deutschland e.V.» та фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Ось короткі підсумки проєктного 2024 року.
У рамках напрямку психосоціальної підтримки населення юристка Комітету Євгенія Мелеш надала юридичні консультації 150 громадянам. Також продовжили підтримку ГО «Момент міцності», команда якої готує 15 спеціалістів-психологів для роботи з соціально незахищеними групами населення, та ГО «Харківський фонд психологічних досліджень», яка здійснює підготовку 10 тренерів у плейбек-театрі. Частиною проєкту стали тренінги з психосоціальної підтримки, які координаторка медичного напрямку КМДЗ психологиня Тетяна Гойдаш проводила для співробітників закладів соціальної сфери.
Інфраструктурна частина проєкту – це, у першу чергу, ремонтні роботи у додаткових корпусах Вільшанського дитячого будинку-інтернату. Перший етап капітального ремонту вже завершено, і будівлі готові для відкриття «Школи підтриманого проживання» та паліативного відділення. У рамках другого етапу проєкту розпочато ремонт у третій будівлі, яка стане базою для розвитку соціальних послуг у громаді, реалізації заходів у контексті впроваджуваної в країні реформи деінституалізації.
Напрямок MHPSS – це, у тому числі, й реалізація двох проєктів – «Надання психосоціальної підтримки населенню Закарпатської області в умовах війни» та «Підтримка психічного здоров'я для медичних працівників українських лікарень», які за фінансової підтримки «Fondation de France» здійснюють фахівці з ГО «Момент міцності». У межах згаданих проєктів 483 бенефіціари отримали 1127 годин індивідуальних консультацій, а 11 психологів проходять спеціалізоване навчання за програмою СЕТА. Навесні 2024 року активності для медпрацівників почалися у трьох лікарнях: Обласному клінічному центру нейрохірургії та неврології (Ужгород), Івано-Франківській Обласній дитячій клінічній лікарні Івано-Франківської обласної ради, КЗОЗ «Міська клінічна дитяча лікарня № 16 Харківської міської ради». Наостанок подякуємо партнерам з Асоціації «Мережа «Швейцарія – Закарпаття / Україна» (NeSTU) за фінансову підтримку проєкту «Mental Health Camp» – кемпи з реабілітації сімей загиблих (Харківщина), які проводить ГО «Ментальне зцілення» і вже надала підтримку понад 150 особам.
З метою поглиблення компетентностей співробітників соціальних закладів Закарпатської області Комітет медичної допомоги в Закарпатті організував навчальний візит фахівчинь Вільшанського дитячого будинку-інтернату до соціальних закладів Швейцарії. Окрім того, заходи з обміну досвідом відбувалися і у Вільшанах, де минулого року працювали швейцарські тренерки Клаудія Лой, Шанталь Моор, Піа Вертмюллер, Тун де Монтмоллін, які, серед іншого, проводили терапевтичні сесії з підопічними закладу.
2024 рік – рік 15-річчя нашої «Парасольки». Комунальна установа «Соціальний абілітаційно-реабілітаційний центр «Парасолька» серед досягнень минулого року має відкриту «Школу тимчасового проживання», куди нині залучені четверо вихованців Центру. Тепер же до запуску заклад готує інклюзивну кафе-кондитерську, у приміщенні якої тривають ремонтні роботи.
На жаль, безпекова ситуація в країні не змінилася на краще, і минулого року наші шелтери були так само потрібні мешканцям прифронтових та тимчасово окупованих населених пунктів. До прикладу, протягом 2024 року у закладі для тимчасового проживання мам із дітьми в Ужгороді прихисток отримали 117 людей, з яких половина – це діти. А загалом ситуація із прихистками виглядала так:
Минулого року Комітету медичної допомоги в Закарпатті вдалося знайти фінансування для ремонтних робіт у закладі тимчасового проживання ВПО у с. Пилипець Хустського району. Шелтер розраховано для проживання 24 осіб.
Проєктом, який викликав найбільше запитань у бенефіціарів минулого року, стали «Гібридні рішення». «А чому Комітет МЕДИЧНОЇ допомоги в Закарпатті опікується питаннями енергетики?», – питали у нас керівники освітніх закладів на Рівненщині. Саме там ми реалізували спільно з «Електриками без кордонів» пілотний етап проєкту, встановивши перші чотири сонячні станції з системами акумуляції електроенергії для резервного живлення у двох спеціалізованих школах, інклюзивному центрі та сільській гімназії. Отримавши позитивну оцінку моніторингової місії, Комітет зміг розширити як географію проєкту, так і його галузевий спектр. Восени і взимку до бенефіціарів додалися соціальні та медичні заклади Закарпаття, Івано-Франківщини і Львівщини.
Дякуємо за фінансову підтримку проєкту «Гібридні рішення» Міністерству закордонних справ Франції. До речі, у 2024 році ми двічі отримували позитивну оцінку незалежних експертів за виконані роботи.
Якщо вже згадуємо про джерела енергії й інші важливі речі, які стали відповіддю на виклики воєнного часу, то проілюструємо і цей напрямок роботи.
А за цю допомогу дякуємо невтомним партнерам з Асоціації «SAFE» (Франція)
Найбільшим генератором, який від початку повномасштабного російського вторгнення Комітет медичної допомоги в Закарпатті передав на потреби вітчизняної енергетики, став генератор-причіп потужністю 660 кВт і вагою 18 тон. Його для підтримки комунальної сфери Краматорська передав наш друг зі Швейцарії Міхаель Роффлер – засновник громадської організації «ProUkraїna».
Медичний напрямок був і залишається ключовим у нашій роботі. За попередніми підрахунками, протягом 2022-2024 років волонтери гуманітарного складу зібрали і відправили спеціалізовані вантажі з допомогою до майже 400 лікарень практично у всіх областях України.
Тони і тисячі одиниць допомоги – це те, що цілий рік прямувало туди, де було найбільш потрібним. Сотні відправлень гуманітарних вантажів – це теж важливі показники нашої роботи протягом року.
Вкотре дякуємо партнерам з Нової Пошти за надійність, відповідальність і своєчасність. «Гуманітарна нова пошта» – наш щоденний помічник у забезпеченні медиків, військових, постраждалих цивільних по всій країні.
І ще трішки про партнерство. Команда ГО «Іскра добра» протягом 2024 року роздала 871 тисячу порцій гарячих обідів і понад 201 тисячу літрів води евакуйованим і місцевим на Херсонщині. Комітет підтримував ініціативи чернігівських волонтерів, зокрема їхню «Всеукраїнську благодійну кухню» на Херсонщині та майстер-класи для дітей на Чернігівщині. І коли ми вже готували наш річний звіт, партнери з «Іскри добра» розгортали свою польову кухню для постраждалих чернігівців, по яким вкотре поцілили ворожі російські ракети. Найближчим часом спрямуємо в регіон вантаж будівельних матеріалів для ремонту пошкоджених домівок.
Ще одна чернігівська історія – це відновлення району Бобровиця, яким займаються партнери з ГО «Єдність Чернігова». Підтримали волонтерів будматеріалами та меблями для ремонтних робіт, облаштування укриттів, покращення умов в освітніх та соціальних закладах.
Ми будемо згадувати про 2024 рік, у тому числі, й через зустрічі партнерами, результатами яких були круті ідеї, ефективні рішення і втілені в життя проєкти. Раді були бачити на Закарпатті друзів з Асоціації «Парасолька», Асоціації «Мережа «Швейцарія – Закарпаття / Україна» (NeSTU), організацій «terre des hommes Deutschland e.V.», з командою якої зустрічалися і в Берліні, «Електрики без кордонів», «Fondation de France»… У свою чергу, членкині Комітету неодноразово брали участь у фахових обговореннях питань підтримки осіб з інвалідністю, допомоги ВПО, захисту прав людини тощо. Комунікація – важлива складова реалізації усіх наших ініціатив, а ще спосіб вирішення нагальних задач попри відстані і перепони.
Упевнені, що знову не вдалося згадати все, натомість ми тримаємо в голові і в робочих записах плани на 2025 рік: закінчити ремонтні роботи у Вільшанах, створити ще одну майстерню у «Парасольці», надалі розширювати географію «Гібридних рішень», спільно з партнерами систематизувати й активізувати ініціативи з психосоціальної підтримки населення в громадах... Усвідомлюючи поточні наслідки російсько-української війни, ми продовжуємо активності з комплексного супроводу внутрішньо переміщених осіб, їхньої соціалізації та інтеграції в нових місцях проживання. У фокусі уваги безперечно залишаються наші військові, медики, рятувальники – люди, які безпосередньо і щоденно усувають наслідки російської військової агресії.
«Важко підбивати підсумки 2024 року і, мабуть, нереально згадати усе зроблене за 25 років, а саме стільки Комітету виповнюється у березні 2025-го. Коли організації було 20, ми долали наслідки пандемії, у 25 – працюємо в умовах повномасштабної війни. Команда Комітету загартовується, розширюється, зміцнює зв’язки з вітчизняними і закордонними неурядовими організаціями, отримує підтримку європейських урядів… Я пишаюся нашою командою, тим, як ми гуртуємося для вирішення різноманітних задач, як ми взаємодовнюємо і підтримуємо одне одного. Ця синергія, як на мене, і є тим рушієм, який попри виклики і обставини робить можливим усе, що ми робимо – чи це будівництво, чи реалізація енергетичних рішень, чи подолання тисяч кілометрів для десятків тон гуманітарних вантажів», – наголошує директорка Комітету Медичної допомоги в Закарпатті Наталія Кабацій.